Transformacija otpadnih voda
Bez vode nema života, a sa samo 1% slatke vode koja je lako dostupna, vodni resursi su pod sve većim pritiskom jer potražnja za vodom raste u poljoprivredi, energetici, prehrani i zdravlju i higijeni. U Alfa Lavalu znamo da čišćenje 380 milijardi kubnih metara otpadnih voda na svetu zauzima centralno mesto u upravljanju čistim slatkim vodama i da je najodrživiji način očuvanja vode imitacija cirkulacije vode u prirodi, koja je od početka vremena održavala život na planeti.
Ka energetski neutralnom postrojenju za oporavak resursa
Pronalaženje blaga u prečišćavanju otpadnih voda
Opština u Norveškoj gleda na prečišćavanje otpadnih voda iz potpuno nove perspektive – sa snažnim fokusom na operativnu održivost i kao priliku za hvatanje važnih sirovina za ponovnu upotrebu i reciklažu.
Postrojenje za oporavak resursa
Prema podacima UN, širom sveta postoji oko 109.000 postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda. Samo 20% svih otpadnih voda je adekvatno prečišćeno. U kompaniji Alfa Laval znamo rizike i izgubljene mogućnosti nedovoljnog čišćenja otpadnih voda, a zatim njihovog ispuštanja koje sadrže opasne zagađivače – kao što su PFAS, medicinski ostaci, ftalati, pesticidi i mikroplastika. Kako mikrozagađivači ulaze u površinske vode i izvore podzemnih voda, mogu rizikovati da završe na nečijem tanjiru za večeru. Ostali ograničeni resursi – kao što su fosfor i azot – postaju zagađivači, a mogu se povratiti i koristiti u npr. đubrivima za uzgoj više hrane.
Energetski neutralno postrojenje
Prečišćavanje otpadnih voda je veoma energetski intenzivna operacija, a prema podacima UN, svetska postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda koriste 4% raspoložive energije. Gasovi staklene bašte se emituju iz ove upotrebe energije i iz same prerade; npr. gde se metan emituje tokom rukovanja muljem. U Alfa Lavalu znamo da primenom energetski najefikasnijih rešenja, opštine mogu da optimizuju svoju potrošnju energije. Takođe postoji dovoljno mogućnosti da se povrati toplota iz više procesnih koraka kao izvor energije. A metan se može povratiti i koristiti za proizvodnju energije, dok instalacije mogu predstavljati i priliku za uključivanje hidroenergije
Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda povećava energetsku efikasnost
Oštar fokus na energetsku efikasnost bio je od centralnog značaja za odluku Odeljenja za odvodnjavanje Hong Konga da unapredi svoju tehnologiju centrifuge za dekantere u Sha Tin postrojenju za preradu otpadnih voda; bio je ključan u izboru ALDEC G3 VecFlow™ kompanije Alfa Laval za postizanje ovog cilja.
AS-H trakasti zgušnjivač povećava efikasnost rukovanja muljem u postrojenju Ruhrverband
Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Arnsberg-Wildshausen nedavno je zamenilo zastareli zgušnjivač za bubanj kontejnerisanim trakastim zgušnjivačem AS-H kompanije Alfa Laval. Ovo napredno rešenje za odvodnjavanje mulja ispunjava sve zahteve postrojenja u pogledu kapaciteta, pouzdanosti i performansi. Takođe je jednostavan za rukovanje, zahteva minimalno održavanje, a potrošnja polimera je mala.
Mulj – od otpada do resursa
Mulj se nekada smatrao skupim otpadnim proizvodom, koji bi opštine sa ograničenim prostorom teško odlagale na isplativ i ekološki prihvatljiv način. U Alfa Lavalu omogućavamo oporavak resursa iz mulja, kao što je fosfor, što može pozitivno uticati na cenu čiste slatke vode. Naša rešenja za komunalne otpadne vode omogućavaju najbolje odvodnjavanje i suvoću kolača, što će optimizovati odlaganje finalnog kolača u odnosu na troškove i potrošnju energije.
Pravi izbor tehnologije odvodnjavanja
MBR membrane Alfa Lavala za visokokvalitetni efluent