Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz Hongkonga povećava energetsku efikasnost i smanjuje emisije ugljenika nadogradnjom dekantera
Oštar fokus na energetsku efikasnost bio je od centralnog značaja za odluku Odeljenja za odvodnjavanje Hong Konga da unapredi svoju tehnologiju centrifuge za dekantere u Sha Tin postrojenju za preradu otpadnih voda; bio je ključan u izboru ALDEC G3 VecFlow™ kompanije Alfa Laval za postizanje ovog cilja.
DATUM 2024-04-17Postrojenje za preradu otpadnih voda Sha Tin nalazi se na ušću reke Šing Mun i pokriva 28 hektara. Pod upravom Službe za odvodnjavanje, opslužuje populaciju od 700.000, proizvodeći oko 280.000 kubnih metara kanalizacije dnevno i ukupno 120 tona mulja dnevno.
Zamena, 2020. godine, dva Alfa Laval ALDEC 706 dekantera ALDEC G3 VecFlow modelima za odvodnjavanje mulja sada generiše smanjenje energije od 40% i smanjenje ukupne emisije CO2 za 285 tona godišnje kao deo tekuće strategije održivosti na lokaciji Sha Tin.
„Od 1998. godine bili smo na putu da promenimo izgled prečišćavanja otpadnih voda kako bismo poboljšali kvalitet vode i optimizovali rad“, kaže portparol Postrojenja za preradu otpadnih voda Sha Tin. „Osamdesetih godina prošlog veka imali smo problema sa crvenom plimom tokom proleća; formiranje algi crvenkaste boje koje mogu izazvati zdravstvene probleme.“
Nedavna ograničenja snabdevanja slatkom vodom u Hong Kongu podstakla su Sha Tin postrojenje da intenzivno razmotre kako mogu optimizovati potrošnju energije i proizvodnju otpada kako bi se uticaj na okolinu sveo na najmanju moguću meru.
„Povećanje energetske efikasnosti našeg rada sa Alfa Laval dekanterima, smanjenje potrošnje električne energije tokom procesa prečišćavanja otpadnih voda i proizvodnja električne energije iz biogasa proizvedenog u digestorima na lokaciji su neke od mera koje smo sproveli kako bismo smanjili naš uticaj na životnu sredinu i smanjili emisije ugljenika“, zaključuje portparol Sha Tin postrojenja.
„Na ovoj lokaciji imamo osam mašina za odvodnjavanje i pet mašina za zgušnjavanje“, objašnjava regionalni menadžer prodaje Raymond Yau. „Klijent je u procesu nadogradnje. Do sada su zamenili dve mašine za odvodnjavanje sa ALDEC G3 VecFlow. Zona napajanja VecFlow ubrizgava mulj na način koji ima minimalan uticaj na protok unutar posude za dekantiranje; smanjujući turbulenciju za više od 44% i smanjujući ukupnu potrošnju energije."
"Interesantna stvar na ovoj lokaciji je da imamo stare mašine, i imamo novu slimline G3 mašinu i VecFlow kako bismo mogli da ih merimo rame uz rame", nastavlja Steen Rosenbom, Globalna prodaja voda i otpad, BU Decanters. „Raymond je tokom godina izgradio odličan odnos sa ovim klijentom, što nam je omogućilo da obavimo ovo detaljno merenje. Sada kada smo analizirali rezultate, možemo videti uštedu energije od 40% i blago poboljšanje suvoće kolača; ali glavni pokretač za klijenta je ušteda energije od nadogradnje na dekanter sa VecFlow-om."
Uz uštedu energije, dekanter koristi samo 5% električne energije proizvedene u postrojenju za kombinovanu toplotnu i električnu energiju (CHP) koje sagoreva biogas prikupljen tokom procesa obrade mulja.
„Proizvodnja električne energije iz kogeneracije nije dovoljna za celokupno postrojenje, ali smanjenje potrošnje energije dekantera za 40% igra ulogu u smanjenju ukupnih energetskih potreba u postrojenju – ušteda novca i smanjenje emisije CO2“, zaključuje Steen.
Kao deo šireg fokusa na održivost u Sha Tin postrojenju, maksimalno 1.000 kubnih metara prečišćene kanalizacione vode u postrojenju se svakodnevno obnavlja korišćenjem filtracije, membrana i tehnologija reverzne osmoze. Iako nije pogodna za piće, ova voda se dovodi u sistem kako bi se zadovoljile potrebe koje nisu za piće, kao što su čišćenje biljaka, navodnjavanje i hemijsko razređivanje.
Istaknute tehnologije
Ušteda emisija
Obezbeđivanjem smanjenja potrošnje energije od 20%, rešenje Aldec VecFlow smanjilo je emisije ekvivalenta CO2 za 285 tona.
Ukupni troškovi vlasništva
Kombinovano smanjenje potrošnje energije i polimera smanjeno je za više od 20%, a vreme povrata investicija na dodatoj VecFlow funkciji je manje od 2 godine. Ovim su ukupni troškovi vlasništva smanjeni za procenjenih 10%.
Čista voda
Do 2050. godine, biće potrebno još 30% čiste vode da bi se održao život za 11 milijardi ljudi koji će verovatno naseliti našu planetu (UN, 2019). Hong Kong je već jedan od megagradova u riziku od ozbiljne nestašice vode. Možda neće moći da nastavi da se oslanja na zalihe vode iz reke Dongjiang kako bi obezbedio najveći deo svojih zaliha slatke vode. Takođe, gradu nedostaju prirodni ili izgrađeni rezervoari za sakupljanje kišnice.
Pozadina: U 2022. godini godišnja potrošnja slatke vode u Hong Kongu iznosila je 1.027 miliona m3. Projektovani kapacitet Postrojenja Sha Tin je 1.227 miliona m3 dnevno ili 447.9 miliona m3 godišnje, što iznosi 19% ukupne potrošnje vode u Hong Kongu.